V Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej przeszedł już do historii.

Jubileuszowy turniej otworzyła parada średniowieczna, w której wzięli udział muzycy, krośnieński dwór z księżną Jadwigą Śląską i Henrykiem Brodatym na czele, ponad 70 odtwórców historycznych, rycerstwo konne, mieszkańcy gminy Krosno Odrzańskie oraz turyści.

13-14 września na ogrodach zamkowych powstało obozowisko rycerskie. Zjechały się bractwa z całego kraju, które prezentowały, jak żyło i pracowało się w wiekach średnich, a także brały udział w walkach rycerskich, turniejach bojowych i łuczniczych oraz w inscenizacji zdobywania zamku.

Na dziedzińcu i na ogrodach zamku powstał jarmark kasztelański, na którym można było zakupić lokalne produkty – miody, chleby, zioła, napitki lecznicze, piwa, wina oraz miody pitne. Nie zabrakło również kuchni iście rycerskiej – podpłomyków, gulaszu z dziczyzny czy kaszy z omastą. Dużą popularnością cieszyły się stoiska, na których dzieci mogły przeobrazić się w małego rycerza i młodą damę za sprawą strojów oraz uzbrojenia.

TurniejRycerski-2014-01W sobotnie popołudnie odbyło się przekazanie kluczy do bram miasta przez Burmistrza Krosna Odrzańskiego. Klucze otrzymała krośnieńska para książęca. Podczas tej uroczystości Burmistrz Krosna Odrzańskiego – Pan Marek Cebula został wyzwany na pojedynek przez jednego z wojów, a także został przywitany jadłem i napitkiem średniowiecznym.

Dzięki dofinansowaniu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej mogliśmy w owych dniach zaprezentować również rzemiosło średniowieczne. Na stoiskach można było podziwiać pracę skryby, tokarza, rzeźbiarza, garbarza, wikliniarza, garncarza a nawet kowala. Każdy chętny mógł również spróbować swoich sił w sztuce dawnej.

Na dziedzińcu swoje stoisko miał zamkowy mincerz. Każdy kto przyszedł w tych dniach do zamku, mógł wybić własnoręcznie pamiątkową monetę, na której znajduje się wizerunek Zamku Piastowskiego oraz herb miasta.

W sobotę za sprawą Jacentego z Ordowa dzieci mogły również wziąć udział w turnieju rycerskim dla dzieci o miecz PGE Gubin. W specjalnie przygotowanych konkurencjach najmłodsi mogli poczuć się jak prawdziwi rycerze. Turniej dla dzieci wraz z nagrodami sponsorował PGE Gubin.

Podczas tegorocznej edycji rycerze mogli zdobyć dwa pierścienie. Pierwszy w turnieju bojowym, zaś drugi w turnieju łuczniczym.

W turnieju bojowym pierwsze miejsce zajął Marcus z Drużyny Wojów-Serbo Łuzyckich „Biełoboh”, drugie miejsce zajął Wojtas również z Biełoboha, zaś trzecie miejsce zajął Geper, który jednocześnie zdobył pierwsze miejsce w turnieju łuczniczym.

TurniejRycerski-2014-06Największą atrakcją krośnieńskiego turnieju był rycerski turniej konny. Rycerze przez dwa dni prezentowali swoje konne umiejętności, a także wzięli udział w inscenizacji zdobywania zamku.

Cały turniej umilała muzyka dawna w wykonaniu zespołu Tryzna, dworskie pląsy, a także cudowna pogoda. Po raz piąty potwierdziło się, że św. Jadwiga Śląska czuwa nad Krosnem Odrzańskim, a przede wszystkim nad turniejem jej imienia.

Transgraniczne warsztaty „Sztuka dawna – też dziś” współfinansowane były ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Dwudniowy turniej poprowadził Pan Henryk Brudło – dyrektor CAK “Zamek”, który tym razem wcielił się w postać kasztelana.

Sponsorzy:
PGE Gubin Sp. z o. o.

Zakład Cukierniczo – Piekarniczy

„Stenia” w Krośnie Odrzańskim

Radosław Sujak

Radny Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim

Patronat medialny:

Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl

Radio Zachód, www.zachod.pl

Gazeta Tygodniowa, www.tygodniowa.pl

Gazeta Wyborcza

TVP Gorzów Wlkp., www.tvp.pl

Gorzow_Wielkopolski_zielen z sierpnia 2013 - nowe

 

 

TurniejRycerski-13.09.2014-04 TurniejRycerski-13.09.2014-06 TurniejRycerski-13.09.2014-09 TurniejRycerski-13.09.2014-10 TurniejRycerski-13.09.2014-18

TurniejRycerski-2014-05

    TurniejRycerski-2014-08

TurniejRycerski-2014-02TurniejRycerski-2014-03

TurniejRycerski-2014-07

 TurniejRycerski-2014-04