13-14 września rycerze opanują krośnieński zamek.

W Centrum Artystyczno-Kulturalnym „Zamek” w Krośnie Odrzańskim trwają przygotowania do Turnieju Rycerskiego o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz imprez Gminy Krosno Odrzańskie. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa – piąta edycja.

Z roku na rok, turniej cieszy się coraz większą popularnością. Dziedziniec zamku jest zbyt mały, aby zrealizować na nim tak duże przedsięwzięcie. Dlatego organizatorzy podjęli decyzję, że odbędzie się on na ogrodach zamkowych. To będzie jedyna okazja, aby móc zwiedzić zamek od strony ruin.

Program turnieju rycerskiego będzie obfitował w wiele atrakcji. Zostanie zbudowana wioska rycerska. Do Krosna Odrzańskiego zjadą zaprzyjaźnione bractwa rycerskie, które wezmą udział w pokazach rycerskich, turnieju bojowym i łuczniczym czy inscenizacji zdobywania zamku.

Oprócz tego w wiosce rycerskiej będzie można wziąć udział w grach plebejskich czy spróbować swoich sił w rzemiośle dawnym.

W tych dniach odbędą się również Transgraniczne warsztaty „Sztuka dawna – też dziś” współfinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zostaną zorganizowane warsztaty tańca i muzyki dawnej, warsztaty garncarskie, wikliniarskie czy robienia instrumentów dawnych.

Organizatorzy przygotowują również jarmark kasztelańskim, na którym będzie można zakupić lokalne produkty oraz to, co dla rycerza jest niezbędne.

Niewątpliwą atrakcją będzie rycerski turniej konny w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Ziemi Gnieźnieńskiej. Będzie można zobaczyć atak na saracena, gonitwę do pierścienia, cięcie głów, a nawet kruszenie kopii.
Sobotni dzień umili występ zespołu muzyki dawnej – Tryzna.

Dodatkową atrakcją krośnieńskiego turnieju będzie „Turniej Rycerski dla dzieci o miecz PGE Gubin”. Dzieci, które w sobotę przyjdą na turniej będą mogły spędzić czas w wiosce rycerskiej, spróbować swoich sił w zmaganiach na miecze i łuki oraz w innych rycerskich konkurencjach.

Już dziś serdecznie zapraszamy na V Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej w dniach 13-14 września 2014 r.

UWAGA! Każdy kto przyjdzie na V Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej będzie mógł samodzielnie wybić okolicznościową monetę z wizerunkiem Zamku Piastowskiego.

PROGRAM
13.09.2014 r.
12.00 – otwarcie turnieju i parada średniowieczna / Eröffnung des Turniers und mittelalterliche Parade
13.00 – Turniej Rycerski dla dzieci o miecz PGE Gubin / Ritterturnier für Kinder um den Schwert der PGE Gubin
15.00 – nauka tańców dawnych / historischer Tanz – Workshop
16.00 – pokazy walk rycerskich / Ritterkampf – Show
17.00 – rycerski turniej konny / Ritterturnier
18.00 – turniej bojowy – eliminacje / Kampfturnier – Vorentscheid
18.30 – pokaz tańców dawnych oraz pasowanie na rycerza i ślubowanie damie serca / Aufführung historischer Tänze und Ritterschlag als auch Gelöbnis der Herzdame
19.00 – koncert muzyki dawnej – zespół „Tryzna” / Konzert der alten Musik – Ensemble „Tryzna”

14.09.2014 r.
12.00 – turniej łuczniczy / Bogenschützenturnier
14.00 – finał turnieju bojowego / Finale des Kampfturniers
14.30 – rycerski turniej konny / Ritterkampfturnier
15.30 – inscenizacja zdobywania zamku / Inszenierung der Schlosseroberung
16.00 – zakończenie turnieju / Beendigung des Turniers

Sponsorzy:
PGE Gubin Sp. z o. o.

 

Zakład Cukierniczo – Piekarniczy

“Stenia” w Krośnie Odrzańskim

 

Radosław Sujak

Radny Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim

Patronat medialny:

Gazeta Lubuska, www.gazetalubuska.pl

Radio Zachód, www.zachod.pl

Gazeta Tygodniowa, www.tygodniowa.pl

Gazeta Wyborcza

TVP Gorzów Wlkp., www.tvp.pl

Gorzow_Wielkopolski_zielen z sierpnia 2013 - nowe

 

 

 

PLAKAT_TURNIEJ-1.s