Na Zamku Piastowskim ruszyły pełną parą przygotowania do zbliżającej się inscenizacji historycznej – „Widzenie św. Jadwigi”. Już 14 maja o godz. 16:00 do wrót zamku zapuka księżna Jadwiga Śląska. W roli tej ujrzymy Paulinę Downar. Czy denerwuje się przed premierą?  – twierdzi, że nie.

Są już stroje, aktorzy, scenariusz. Teraz przyszedł czas na próby i zapięcie wszystkiego na ostatni guzik – mówią organizatorzy przedstawienia – Jerzy Szymczak, Małgorzata Opara i Paulina Downar.

Inscenizacja przeniesie gości w okres średniowiecza i przybliży życie Jadwigi. Najważniejszym punktem programu będzie przybycie Jadwigi do Zamku Piastowskiego. Księżna chroni się w nim przed Tatarami.  Na Polu Legnickim walczy z nimi jej ukochany syn Henryk Pobożny.  Pewnej nocy w Krośnie ma widzenie, że na polu bitwy Pobożnemu ścięto głowę.  Zrozpaczona wyrusza  do Legnicy w poszukiwaniu syna. Po czym go poznaje? Tego dowiedzą się widzowie już w dniu widowiska.

W przedstawienie organizatorzy zaangażowali wiele osób. Uczniowie Gimnazjum im. Henryka Brodatego w Krośnie Odrzańskim i św. Jadwigi w Wężyskach zagrają dworzan. Aktorami zostaną także mieszkańcy miasta i pracownicy Centrum Artystyczno – Kulturalnego „Zamek”. Przybędą zaprzyjaźnione grupy rycerskie, które przedstawią wydarzenia z Pola Legnickiego – mówi Małgorzata Opara.

Tło widowiska ubarwią również tancerze – Anny Framskiej i grupa Goskar Ewy Klepczyńskiej. Dzięki naszej wieloletniej współpracy tworzymy zgrany zespół – cieszy się Jerzy Szymczak. To będzie niezwykłe widowisko, a przy tym świetna zabawa – dodaje Paulina Downar – teraz ciężko pracujemy, ale satysfakcja przyjdzie tuż po przedstawieniu.

Inscenizacja realizowana jest z projektu „Legendy zamkowe – przepowiednia św. Jadwigi”, współfinansowanego  przez Fundację BZ WBK – program „Bank Ambitnej Młodzieży”.

Na widowisko historyczne zaprasza  Centrum Artystyczno – Kulturalne “Zamek” w Krośnie Odrzańskim.