Od kilku lat raz w roku żarski Rynek biorą w swoje władanie dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich, ich potomkowie oraz miłośnicy kultury kresowej. A to za sprawą XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej “WIELKIE BAŁAKANIE”, który odbędzie się już w najbliższy weekend – 16 i 17 czerwca 2012 r. w Żarach.

W pierwszym dniu imprezy, 16 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu, które poprzedzi msza św. w intencji Polaków pochodzących z Kresów z udziałem zaproszonych zespołów. Po mszy i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Polaków Kresowych barwny i rozśpiewany korowód festiwalowy ruszy do centrum miasta, gdzie od godziny 11.15 trwać będzie KONCERT KONKURSOWY. W ramach konkursu zaprezentują się liczne grupy śpiewacze i chóry oraz soliści z województwa lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. Krosno Odrzańskie będzie reprezentować zespół muzyczny “NADODRZE”, działający przy CAK “Zamek”.

Po zakończeniu koncertu konkursowego uczestnicy Festiwalu oraz licznie zgromadzeni na Rynku mieszkańcy Żar będą mieli okazję podziwiać DUET EWAN z Katowic oraz zespół KRESOWIANKA z Letnina – gwiazdy tegorocznego XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie”.

W niedzielę, 17 czerwca odbędzie KONCERT GALOWY, podczas którego nastąpi ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Honorowy patronat nad impreza objęli Elżbieta Polak  – Marszałek Województwa Lubuskiego, J.E. ks. dr Stefan Regmunt – Biskup Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, Marcin Jabłoński – Wojewoda Lubuski i Andrzej Kaminski, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. we Wrocławiu.

Głównym inicjatorem Festiwalu jest Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach. Współorganizatorami Festiwalu są: Burmistrz Miasta Żary, Starosta Powiatu Żarskiego, Żarski Dom Kultury, Centrum Artystyczno – Kulturalne “Zamek” w Krośnie Odrzańskim Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łęknicy oraz Stowarzyszenie “Tobie i Miastu” w Żarach.


ZAPRASZAMY!