Chopin i  muzyka kurpiowska w aranżacji jazzowej – czy to możliwe? Dla tego artysty – TAK! Tegorocznym gościem II Lubuskich Zaduszek Jazzowych był Włodzimierz Nahorny. Koncert odbył się 29 października o godz. 19:00, w kaplicy Zamku Piastowskiego przy ul. Szkolnej 1.

Sobotni wieczór był ucztą dla miłośników jazzu. Na krośnieńskiej scenie wystąpił wybitny pianista Włodzimierz Nahorny. Zagrał on wraz z  Mariuszem Bogdanowiczem i Piotrem Biskupskim.  Był to koncert pt. “Trio Włodzimierza Nahornego”.

 Bezpłatne bilety rozeszły się w ciągu godziny. „Przyszłam za późno.” – żali się pani Lucyna, której nie udało się zdobyć biletu. „Mam nadzieję, że chociaż dostanę autograf artysty. Po to tutaj dzisiaj przyszłam.” – dodaje z uśmiechem.

To już druga edycja krośnieńskich Zaduszek. Punktualnie o godz. 19:00 w sali zamkowej pojawił się artysta. Publiczność przywitała go wielkimi brawami. Koncert rozpoczął komentator muzyczny Andrzej Winiszewski, który wprowadził publiczność w tajniki jazzu i przedstawił twórczość artysty.

Występ trwał  dwie godziny. Można było posłuchać m.in. mazurków Chopina, utworów “Moja Mamo”, “Macie dziadku grosik” i wielu innych skomponowanych przez Nahornego. „To była uczta dla moich uszu” – mówi pan Krzysztof, który od 20 lat jest ogromnym fanem Nahornego. „Cieszę się, że mogłem w końcu usłyszeć go na żywo.”

Po koncercie była chwila dla fanów. Można było porozmawiać z artystą, zdobyć autograf i kupić jego płyty. „To nasz ogromny sukces!” – chwaliła się Dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego „Zamek”, Marta Niemiro. Zapewniła przy tym, że nie są to ostatnie Zaduszki Jazzowe w Krośnie.

Organizatorami II Lubuskich Zaduszek Jazzowych 2010 byli Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe i Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim, Media Plus oraz Gubiński Dom Kultury. Patronat medialny nad imprezą objęli Radio Zachód i Gazeta Lubuska oraz Wiadomości Gubińskie.