Miła niespodzianka dla CAK Zamek w Krośnie Odrzańskim. Pan Ireneusz Gorzelanny, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych odwiedził nas aby poinformować Dyrektora CAK – Tomasza Miechowicza, o przyznaniu naszemu Zamkowi Piastowskiemu tytułu Diamentu Lubuskiej Turystyki.

Diamenty, to inicjatywa prowadzona od 2015 roku przez Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych. Honorowane są miejsca, które należy zobaczyć oraz wyróżniające się produkty turystyczne województwa. Nagrody, w formie dyplomu, są przyznawane placówkom branży turystycznej na wniosek lubuskich przewodników, dwa razy do roku, za szczególny wkład w promocję lubuskiej turystyki. Od przedstawicieli branży nie wymaga się wypełniania formularzy konkursowych, gdyż tytuł „Diamentu” nadawany jest w formule „tajemniczy klient”, przez przewodników, którzy sami rekomendują konkretne obiekty do wyróżnienia. Promowane są przede wszystkim takie cechy jak: dostępność turystyczna obiektu, jakość obsługi gości, wyjątkowość obiektu, przyjazność dla różnych grup turystów, ważność i wkład w rozwój lubuskiego rynku podróży, zaangażowanie zarządzających daną atrakcją i inne. Wszystkie te kryteria, spełniliśmy na „szóstkę” choć zdajemy sobie sprawę, że nie możemy teraz osiąść na laurach i będziemy nadal z pasją prezentować nasz zamek.

Diamenty stanowią swoiste podziękowanie branży, a zwłaszcza samych przewodników, którzy są ambasadorami turystycznymi województwa, za działania innych podmiotów na lubuskim rynku turystycznym.

Dotychczas Diamenty wręczono:

2015 – kościół drewniany w Klępsku,

2016 – Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Rejsy po Odrze (Stowarzyszenie „Odra dla Turystów”),

2017 – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
w Międzyrzeczu, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim (z oddziałami), Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu,

2018 – Gmina Łagów, Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej,

2019 – Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim, Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą. Więcej o akcji: http://www.przewodniklubuski.pl/1_21_diament-lubuskiej-turystyki.html