Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim przygotowało wyjątkowy koncert pn. “ZAMKOWE KOLĘDOWANIE”.

Głównym bohaterem wieczoru będzie Kapela Koźlarska ŚWIECARY, która pochodzi z Regionu Kozła, dokładnie z miejscowości Laski – Nowe Kramsko, gm. Babimost, woj. Lubuskie.

Kapelę tworzą absolwenci PSM I st. w Zbąszyniu, w składzie Adam Knobel /lat 19/– kozioł biały weselny, Maciej Malinowski /lat 17– skrzypce, Dominika Malinowska /lat 20/– klarnet Es.

Ponadto, w tym dniu na scenie zamkowej wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krośnie Odrzańskim oraz Chór Kościelny Parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim, którzy zaprezentują krośnieńskiej publice najsłynniejsze kolędy i pastorałki.

Koncert odbędzie się 15 grudnia 2012 r. o godz. 17.30 w sali koncertowej Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim, przy ul. Szkolnej 1. Wstęp wolny !

W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, dzięki takim kapelom jak „Świecary“, od paru lat wraca zwyczaj chodzenia po kolędzie z kozłem“, gdzie mieszkańcy wsi i miasteczek zachodniej Wielkopolski z radością przyjmują młodych kolędników, ofiarując im w zamian za życzenia zarówno łakocie ze świątecznego stołu jak i pieniądze, wrzucane dawnym zwyczajem „do kozłowego roga“.

Specyfikę staropolskich pastorałek i zwyczajów kolędniczych przybliży w swoim komentarzu Zbigniew Skoczylas – historyk i regionalista z Zielonej Góry.

Z pewnością młodzi kolędnicy z Regionu Kozła zachęcą wszystkich do wspólnego kolędowania i tym samym wprowadzą w miły nastrój i atmosferę przedświąteczną.

Zachęcamy również do głosowania na Kapelę Koźlarską Świecary, którą już od listopada możemy słuchać podczas Radiowej Listy Przebojów „Na swojską nutę” w Radiu Zachód.

Utwory są prezentowane na antenie radiowej od poniedziałku do piątku o godz. 5:55 i 18:55, w niedzielę o godz. 11:45. Każdy z głosujących może zaznaczyć maksymalnie 3 utwory, na które chce oddać swój głos. Głosowanie internetowe potrwa do północy 31 grudnia br., a cotygodniowe notowanie głosowania internetowego będzie zamieszczane w każdy piątek po godz. 22:00 w komentarzach.

Poniżej podajemy link do strony Radia Zachód, na której są dostępne wszystkie utwory.

Radiowa Lista Przebojów „Na swojską nutę” 2012


O Kapeli Koźlarskiej ŚWIECARY:

Kapelę tworzą absolwenci PSM I st. w Zbąszyniu, uczniowie mistrza Henryka Skotarczyka w klasie instrumentów ludowych. Pobierali także nauki u mistrza Leonarda Śliwy, osiągając wówczas swoje największe sukcesy  (I – III miejsca w Zbąszyniu, Kopanicy, Bukowinie Tatrzańskiej, Kazimierzu, Poznaniu. Brali również udział w prestiżowych festiwalach jak: Gajdovacka, Oravska Polhora 2007, III Zlot Dudziarzy Europy – Pipefest Poznań 2011, festiwal w Bellersen,Ozveny hradnych murov, Slovenska Lupca 2012. Młodzi muzycy mają też swoje doświadczenia pedagogiczne  np. samodzielne warsztaty muzyczne Gułtowy 2011, Chlebowo 2012, liczne audycje  w szkołach i domach kultury i liczne nagrania dla Radia „Zachód“.