W piątkowy wieczór w Zamku Piastowskim zatrzymały się wszystkie zegary. Niemożliwe? U nas jest wszystko możliwe – uśmiecha się Pani Paulina Downar – instruktor ds. przedsięwzięć historycznych. W tym dniu zorganizowaliśmy wielkie otwarcie 12 wystaw historycznych. Chcieliśmy przygotować zamek na wakacyjne oblężenie turystów – a w tym czasie jest ich naprawdę wielu – dodaje Pani Paulina.

I tak wszystkie sale zamkowe zostały wypełnione eksponatami historycznymi, które dotyczą samego zamku, jak i Krosna Odrzańskiego. Są to przedmioty, które pamiętają czasy pary książęcej – Henryka Brodatego i Jadwigi Śląskiej, a także z późniejszych epok. Jest to jedyny moment, aby zatrzymać się w czasie i poczuć się, jak dawny mieszkaniec Krosna.

A co można dokładniej zobaczyć na zamku? Przedmioty codziennego użytku, elementy z tutejszych firm pochodzące z przedwojennego Krosna, zbrojownię i katownię – mówi Pan Jerzy Szymczak. Dioramy przedstawiające rozwój miasta – od grodziska do dziś, stroje średniowieczne, najnowsze nabytki przynoszone przez Krośnian, faunę z Doliny Środkowej Odry. Jednym słowem wszystko to, co pozwala przenieść się w czasie i poznać korzenie miasta.

To nie była jedyna atrakcja przygotowana przez pracowników CAK „Zamek”. Po otwarciu wystaw, był czas na promocję albumu z pracami plastycznymi lokalnej artystki – Małgorzaty Opary. To kolejna teczka, którą przygotowała. Jednak tym razem, możemy w niej znaleźć wyłącznie obrazy zamku, a dokładniej miejsc nam znanych, jak i tych zakazanych.

Wieczór uwieńczył koncert zielonogórskiej grupy Retro Quartet. Dzięki muzykom goście mogli, choć jeszcze na chwilę, pozostać w dawnych latach. Pojawiły się takie przeboje jak – „Ada to nie wpada”, „Ach, jak przyjemnie”, czy „W moim magicznym domku”. A wszystko to z delikatną nutą jazzu.

Wszystkich tych, którzy nie mogli być w piątek na Zamku Piastowskim, zapraszamy przez całe wakacje. Wystawy otwarte są do końca września.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z wielkiego otwarcia wystaw.

Wystarczy kliknąć na załączony link:

Galeria – Imprezy 2011.