Każdy ma swoje urodziny. Jest to wspaniały dzień, w którym wszyscy życzą nam wszystkiego dobrego. Urodziny mają też miasta. No i w końcu po roku znowu się doczekaliśmy. Zbliżają się Dni Krosna Odrzańskiego.

W tym roku czterodniowe uroczystości rozpoczynamy już we czwartek 24 maja 2012 r., od zmagań sportowych. Krosno Odrzańskie będzie bowiem areną rywalizacji kolarzy w XX Jubileuszowym Wyścigu Kolarskim Bałtyk-Karkonosze Tour. O godz. 13.30 na ul. Pułaskiego nastąpi ostry start, a następnie zawodnicy przejadą około 12 km w sześciu okrążeniach. Trasa będzie prowadzić ulicami Pułaskiego, Poznańską, Kościuszki, Piastów, a następnie do Żar przez Bytom Odrzański oraz Nowogród Bobrzański. Jeszcze tego samego dnia o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy w Zamku Piastowskim. W krośnieńskich murach zagoszczą zagraniczni artyści, Niemiec Ruediger Gau oraz Koreańczyk Ukn Lee. Ponadto będziemy mogli podziwiać prace lokalnej artystki – Małgorzaty Timoszyk.

Następnego dnia (25 maja) ruszymy w podróż do przeszłości. Na głównym placu przy ulicy Poznańskiej o godz. 17.00 nastąpi uroczystość odsłonięcia „Ławeczki Klabunda”. Ten krośnieński poeta od wielu lat znajduje uznanie u znawców i historyków regionu. Nareszcie znalazł się czas na uhonorowanie tego wspaniałego twórcy. Jednocześnie dla mieszkańców odbędzie się happening poświęcony Klabundowi oraz recital Magdaleny Massier. Kontynuacja obchodów odbędzie się wieczorem na Zamku Piastowskim. Od godz. 19.00 będziemy mogli wziąć udział w konferencji „Śladami zapomnianego poety Alfreda Henschke pseud. „Klabund” oraz uczestniczyć w otwarciu wystawy „Oczami Klabunda”. Imprezę uświetni ponadto specjalnie przygotowany na tę okazję wieczorek poetycki.

Główne obchody Dni Krosna Odrzańskiego rozpoczną się w sobotę 26 maja 2012 roku. Najwięcej atrakcji będzie można znaleźć na Placu 11 Pułku. To właśnie tam stanie duża scena oraz stoiska gastronomiczne. O godz. 12.00 rozpoczną się I Mistrzostwa Krosna Odrzańskiego w Nordic Walking (zapisy od godz. 11.00 w biurze organizacyjnym na Placu 11 Pułku). Z kolei w ramach Festiwalu Kros.Kultura rozstawi się kilkanaście podmiotów promujących własną ofertę artystyczną i gospodarczą. Znajdziemy tam m.in. ofertę instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz prywatnych firm. Festiwal Kros.Kultura to nie tylko wystawiennicze stoiska, ale również pokazy artystyczne, które swoje miejsce znajdą na głównej scenie. Zaczynamy już od godz. 14.00 Studiem Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, następnie pojawi się Studio Tańca Etna z prezentacją wszystkich grup oraz młode zespoły rockowe z Krosna Odrzańskiego i nie tylko.

Od 18.15 rozpoczynamy zabawę już mocno imprezowo. Na scenie pojawi się zespół Saragossa Show, który gra największe hity muzyki światowej lat 70-90. Tak rozgrzana publika z pewnością wybuchnie nie raz śmiechem, gdy o 19.45 na scenie pojawi się Kabaret Słuchajcie. Jeszcze przed główną gwiazdą wieczoru będziemy mogli posłuchać zespołu Zielonsi, który brał udział w popularnym programie TV „Bitwa na Głosy”, reprezentując drużynę Urszuli Dudziak. Chwilę później o 21.30 na scenę wejdzie ikona polskiej muzyki rozrywkowej, grupa VOX. Muzycy w swoim repertuarze mają takie hity jak Bananowy Song, Szczęśliwej drogi już czas, Rycz mała rycz. Całość koncertów zakończy DJ Danek, prowadząc godzinną potańcówkę. To jednak nie wszystkie atrakcje, które nas czekają tego dnia. Od południa działać będzie Strefa Działań Alternatywnych, będzie można wziąć udział w warsztatach malarskich oraz zwiedzić Wioskę Bractwa Rycerskiego. Z kolei o godz. 17.00 na Plac 11 Pułku powinni przybyć uczestnicy Krośnieńskiego Święta Rowerów, które jest organizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Całość imprezy poprowadzi charyzmatyczny i błyskotliwy Jarosław Sobański z kabaretu Słuchajcie.

Ostatni dzień (27 maja) to spotkanie na Zamku Piastowskim. Od godz. 14:00 zapraszamy wszystkie dzieci na plenerowy teatr. Fani muzyki zapewne skorzystają z podwieczorku muzycznego przygotowanego przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie Odrzańskim. Całość imprezy zakończy koncert Jazz Chorus Quartet.

Wśród wielu atrakcji w przeciągu Dni Krosna Odrzańskiego, odbywać się będzie wiele imprez towarzyszących. Miłośnicy tańca powinni odwiedzić Ośrodek Sportu i Rekreacji, gdzie odbędą się warsztaty Zumby, natomiast osoby zainteresowane sztukami walki z pewnością zainteresują Mistrzostwa Polski Sztuk Walki – IMAF organizowane przez klub sportowy Satori. 26 maja na obiektach OSIR odbędą się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych.

Dni Krosna Odrzańskiego organizują: Urząd Miasta, Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek”, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz  5 Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim.

Patronat medialny nad imprezą objęli:TVP Gorzów Wielkopolskiwww.gorzow.tvp.pl, TV ODRA, TV Krośnieńskie Wydarzenia, Gazeta Lubuska www.gazetalubuska.pl, Gazeta Wyborcza, Gazeta Tygodniowa, Tydzień Lubuski, Tygodnik Katolicki „Niedziela” wraz z dodatkiem „Aspekty”, Gość Niedzielny oraz Radio Zachód.

Sponsorami imprezy są: PGE Gubin Sp. zo. o., Starostwo Powiatowe, HARDEX S.A., Hotel Odra, Asysta Bis Sp. zo. o. oraz EWE Energia Sp. z o. o w Międzyrzeczu.

Szczegółowy program:

24 maja, czwartek

/ul. Pułaskiego/

13.30XX Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bałtyk-Karkonosze Tour

/Zamek Piastowski /

17.00 Wernisaż wystawy: Lee Ukn, Ruediger Gau i Małgorzata Timoszyk

25 maja, piątek

/ul. Poznańska/

17.00   Uroczystość odsłonięcia „Ławeczki Klabunda”

/Zamek Piastowski/

19.00 Wieczór poetycki poświęcony twórczości Klabunda

26 maja, sobota

/Ośrodek Sportu i Rekreacji/

11.00 Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych

/Plac 11. Pułku/

12.00 I Mistrzostwa Krosna Odrzańskiego w „Nordic walking”

/Plac 11. Pułku, Scena Główna/

14.00–15.00 STUDIO PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ

15.00-15.45 ARTYŚCI DLA KROSNA – FESTIWAL KROS.KULTURA

15.45-16.15 KROSNO TOP DANCE

16.15-18.15  MŁODA SCENA

  • KZW
  • Cloockwork
  • Franky Furbo

18.15 – 19.45 SARAGOSSA SHOW

19.45-21.00 Kabaret SŁUCHAJCIE

21.00 – 21.30 ZIELONSI (drużyna Urszuli Dudziak z programu „Bitwa na głosy”)

21.30-22.45 VOX

22.45-24.00 DJ DANEK

Ponadto:

Strefa Działań Alternatywnych

  • gry i zabawy dla dużych i małych
  • warsztaty plastyczne
  • wioska bractwa rycerskiego

Strefa Festiwalu Kros.Kultura

  • wszystko, co najlepsze w gminie i mieście

Strefa gastronomiczna i wystawiennicza

  • stoiska gastronomiczne

Strefa zabaw dziecięcych

  • park zabaw, miasteczko rozrywki

Krośnieńskie Święto Rowerów

27 maja, niedziela

/Wojskowy Klub Garnizonowy/

10.00 Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Krosna Odrzańskiego

/Park Tysiąclecia/

12.00 Otwarty miejski turniej w paintballu

/Zamek Piastowski/

14.00 Plenerowy Teatr dla Dzieci

15.30 Muzyczny podwieczorek

(uczniowie PSM I st. w Krośnie Odrzańskim)

17.00  Koncert Jazz Chorus Quartet

Ponadto:

/Hala Sportowa OSiR, ul. Pocztowa 27/

  • Mistrzostwa Polski Sztuk Walki- IMAFWarsztaty taneczne grupy ZUMBA

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!