Już wcześniej wspominaliśmy o naborze do XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.  

Przypomnijmy, Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie to ogólnopolskie przedsięwzięcie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem środowisk amatorskiego ruchu muzycznego w całym kraju. Gromadzi wykonawców wszystkich pokoleń i różnorodnych form prezentacji. Uczestnicy Finału wyłaniani są  w 33 przeglądach rejonowych odbywających się w całej Polsce.

W województwie lubuskim eliminacje do OFKIP odbyły się 16 i 17 grudnia 2011r.  w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

My jako Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim mieliśmy okazję zgłosić do udziału w eliminacjach rejonowych zespół wokalno – instrumentalny NADODRZE, który niedawno  rozpoczął swoją działalność przy naszym wsparciu. Kim są członkowie zespołu Nadodrze? Zespół składa się z 12-stu osób pochodzących z Krosna i okolic, dla których wspólne śpiewanie, granie i występowanie jest prawdziwą pasją. Od kilku miesięcy Nadodrzanie raz w tygodniu spotykają się w kaplicy Zamku Piastowskiego na próbach, które prowadzi Stanisław Domański wspólnie z żoną Moniką. Pod ich przewodnictwem, członkowie zespołu intensywnie ćwiczą, przygotowują się, aby móc później pojawić się i zaprezentować szerszej publiczności.

I tak, eliminacje rejonowe do OFKiP w Zielonej Górze umożliwiły im pierwszy oficjalny występ. Jak wyglądały eliminacje i jak poszło krośnieńskiemu zespołowi Nadodrze?

W eliminacjach wzięło udział mnóstwo solistów i zespołów z całego województwa lubuskiego, łącznie ponad 80 uczestników. Spośród kilkunastu zgłoszonych chórów i zespołów muzycznych zwyciężyły: Chór dziecięcy “KAMERTON” z Bolesławca, Chór “CANTATE DEO” ze Sławy i Chór “OCTAVA” z Żagania.

Nasz zespół reprezentujący Krosno Odrzańskie, nie zakwalifikował się do dalszego etapu – finału w Będzinie, ale jak twierdzi Helena Wziętek – główna inicjatorka wyjazdu – warto było pojawić się tam,  przyjrzeć innym zespołom i sprawdzić się przed publicznością. Wiemy, co należy teraz poprawić, dopracować, aby móc wypaść lepiej w przyszłym roku – dodaje Helena Wziętek.

W ramach przeglądu zespół zaśpiewał trzy kolędy „Cichą Noc”, Przybieżeli do Betlejem” i „Nie było miejsca dla Ciebie”. W czasie, występu zespołowi akompaniował na fortepianie Stanisław Domański i Monika Zaniewska – Domańska, która zagrała na skrzypcach.

Z uwagi na to, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia NADODRZE specjalnie dla mieszkańców Krosna Odrzańskiego pojawi się w krośnieńskiej TV i zaśpiewa znane wszystkim kolędy oraz złoży serdeczne życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Prosimy śledzić najbliższe wydanie programu TV „Krośnieńskie Wydarzenia”. A zespołowi Nadoodrze życzymy samych sukcesów w nadchodzącym nowym roku!

 Zdjęcia z eliminacji rejonowych do OFKiP można obejrzeć,  klikając na załączony link:

Galeria – Imprezy 2011.