15 grudnia 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyły się Eliminacje Rejonowe do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika – BĘDZIN 2013.

Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie to przedsięwzięcie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem środowisk amatorskiego ruchu muzycznego. Gromadzi wykonawców wszystkich pokoleń i różnorodnych form prezentacji. W tym roku eliminacje odbędą się w 33 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce, dwóch na Ukrainie oraz w jednym na Białorusi.

My jako Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim mieliśmy okazję zgłosić do udziału w eliminacjach rejonowych zespół wokalno – instrumentalny NADODRZE, który ponad rok temu rozpoczął swoją działalność przy naszym wsparciu. Kim są członkowie zespołu Nadodrze? Zespół składa się z 9 osób pochodzących z Krosna i okolic, dla których wspólne śpiewanie, granie i występowanie jest prawdziwą pasją. Od kilkunastu miesięcy Nadodrzanie raz w tygodniu spotykają się w kaplicy Zamku Piastowskiego na próbach, które prowadzi Stanisław Domański wspólnie z żoną Moniką. Pod ich przewodnictwem, członkowie zespołu intensywnie ćwiczą, przygotowują się, aby móc później pojawić się i zaprezentować szerszej publiczności.

I tak, eliminacje rejonowe do OFKiP w Zielonej Górze umożliwiły im kolejny oficjalny występ. Jak wyglądały eliminacje i jak poszło krośnieńskiemu zespołowi Nadodrze?

W eliminacjach wzięło udział mnóstwo solistów i zespołów z całego województwa lubuskiego, łącznie ponad 55 podmiotów wykonawczych. Spośród wielu zgłoszonych solistów,  chórów i zespołów muzycznych nominacje do finału Festiwalu w Będzinie otrzymali:
1.Grupa wokalna “DREWNO” z Zielonej Góry
2.Chór “BEL CANTO” z Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze – dyr. Bożena Wesołowska
3.Zuzanna Jurkiewicz z Klubu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu
4.Szymon Rzeszowski z Klubu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu
5.Tercet wokalny z Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu

Nasz zespół reprezentujący Krosno Odrzańskie, nie zakwalifikował się do dalszego etapu – finału, ale jak twierdzi Helena Wziętek – członek zespołu – warto było pojawić się tam, przyjrzeć innym zespołom i sprawdzić się przed publicznością.

W ramach przeglądu zespół zaśpiewał trzy kolędy „Białe święta”, „Lulajże Jezuniu”, “Jezus Malusieńki”. W czasie, występu zespołowi akompaniował na fortepianie Stanisław Domański i Monika Zaniewska – Domańska, która zagrała na skrzypcach.