Ogólnopolski Konkurs Recytatorski od zawsze budził emocje. Nie inaczej było w ostatni dzień lutego w sali koncertowej Zamku Piastowskiego. Trema, strach przed ocenami jury i ulga po zakończonym występie – to wszystko musieli przetrawić uczestnicy już 58 edycji konkursu – który był eliminacjami rejonowymi. Laureaci otrzymali prawo występu na eliminacjach powiatowych w Gubinie.
W roku 2013 organizatorzy zmienili formę i porę rozgrywania turnieju. Liczymy na to, że przyciągniemy mieszkańców, przecież z takich występów może się stworzyć ciekawa impreza – mówił, przed konkursem Radosław Sujak – instruktor ds. organizacji imprez. Występy uczestników rozpoczęły się o godz. 17.00 w czwartek 28 lutego 2013 roku. Mieszkańcy gminy Krosno Odrzańskie, rywalizowali w trzech kategoriach: Turnieju recytatorskim, Turnieju wywiedzione ze słowa oraz Turnieju poezji śpiewanej. Repertuar był bardzo zróżnicowany. I tak jak przez wiele lat opierano się na kanonie polskiej literatury tak teraz zaczęto szukać mniej znanych tekstów.
Jak podkreślało jury w składzie: Anna Wołoncewicz (polonistka, wieloletni juror OKR i LKR, pracownik biblioteki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych), Łukasz Gnioch (wielokrotny uczestnik OKR z sukcesami na arenie wojewódzkiej i krajowej), Tomasz Siemiński (polonista, animator, Dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze), istotą jest wyczucie danego tekstu, należy wiedzieć po co się go mówi, do kogo i jak go przedstawić.
Wyróżnienie słowne otrzymała Pani Bernardyna Osińska, jedyna seniorka która stanęła do walki razem z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Poza nią jurorzy wytypowali cztery osoby (w tym jedną w dwóch kategoriach), które będą reprezentować Krosno Odrzańskie:
Alicja Stefańczyk – za recytację wiersza Wisławy Szymborskiej – „Pierwsza fotografia Hitlera” oraz prozę Joanny Chmielewskiej – „Jak wytrzymać z kobietą?”
Anna Szafraniec – za recytację wiersza Juliana Tuwima – „Banalna historia” oraz prozę Sławomira Mrożka – „Męczeństwo Piotra Oheya” oraz za wywiedzione ze słowa Andrzeja Lenartowskiego – „Wielki piątek, czyli kobieta demon”
Iwona Sobczak – za wywiedzione ze słowa „Miał zginąć i zginął. To jest los” – na podstawie utworu Edwarda Stachury „Siekierezada, czyli zima leśnych ludzi”
Weronika Łatka – w Turnieju poezji śpiewanej za prezentację „Nie żałuję” – tekst Agnieszka Osiecka, muz. Seweryn Krajewski oraz „Miasteczko cud” – tekst Agnieszka Osiecka, muz. Jerzy Satanowski
Impreza została przygotowana przez Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” w Krośnie Odrzańskim. Ponadto zapraszamy na kolejny konkurs LKR – skierowany tym razem do szkół podstawowych oraz gimnazjów. Więcej o nim przeczytanie TUTAJ.
Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji z przeglądu. Wystarczy kliknąć na załączony link:
Przegląd rejonowy 58. OKR
(fot. Michał Ciesielczyk)